Jump to content
Naimisiin.info

Samikki

Rouva
  • Viestit

    56
  • Liittynyt

  • Viimeksi vieraillut

Käyttäjän Samikki kaikki viestit

  1. Vähän oli haikeaa. Toisaalta oli ihana ottaa käyttöön uusi sukunimi. Vaikka häistä on 3 kuukautta, niin saatan vahingossa vastata puhelimeen vanhalla sukunimellä, esim. jos olen kiireinen ja teen yhtäaikaa jotain muuta ja vastaan puhelimeen.
  2. ikimuistoisin hetki oli ehdottomasti se, kun sanoimme tahdon kirkossa. Monia monia muita ikimuistoisia hetkiä oli tietysti koko hääpäivä täynnä, mutta ehdottomasti rakkain ja ikimuistoisin muisto on vihkiminen.
  3. Olkapäät paljastava puku tulee, eikä huntua tai huivia peittämään puvun kaunista selkäosaa. Mulle on tosiaankin ihan sama, jos jotakuta vierasta haittaa paljaat olkapäät. Kaikkia ei voi valinnoillaan miellyttää
  4. Tiara ja kiharainen nutturakampaus.
  5. Meillä ei juhlapaikasta peritä mitään vuokraa, koska se on henkilökunnan perhejuhliin maksuttomasti varattavissa. Ennen ko. paikasta piti pulittaa kokonaiset 100e, mutta ohjeistus muuttui juuri ennen kuin ehdimme varata paikan. juhlapaikka on käytössä pe- aamusta ma-aamuun, ja paikan vuokra/varaus sisältää tilan, astiat, keittiön käytön, siivouksen, biljardihuoneen käytön, saunatilat.
  6. En pidä koemeikkiä mitenkään pakollisena, jos tuntee ja tietää, millaisen häämeikin haluaa. Mulle tulee koemeikki sen vuoksi, että suunnittelemani meikki poikkeaa väritykseltään tavallisesti käyttämästäni meikistä, ja haluan olla varma, että lopputulos on ok.
  7. Samikki

    Kuka teidän hääautoa ajaa?

    Meillä ajaa limusiinikuski joka on samalla ymmärtääkseni auton omistaja. Ei ole vieraslistalla...
  8. Meillä sulhanen valitsi oman bestmaninsa ihan vapaasti ilman mun vaikutusta. Hänellä valintaan vaikutti nimenomaan pitkä ja kestävä ystävyyssuhde, eikä se suostuuko BM esim. pitämään puhetta. Sulhasen BM on myös sellaista raikulityyppiä, mutta en ole lainkaan huolissani sulhaselle runsain määrin tarjotuista viskipaukuista, koska hän tietää omat rajansa alkoholin suhteen ja osaa taatusti käyttäytyä järkevästi.
  9. Tällä hetkellä jännittää eniten vihkiminen kirkossa, erityisesti se alttarille astelu kirkon käytävää.
  10. Hääaikeistamme kerrottiin kaasolle heti, kun se oli tullut meillä ekaa kertaa puheeksi. Kaaso/bestman pyydettiin tehtäviinsä yhtäaikaisesti n. 5 minuuttia sen jälkeen kun olimme päättäneet hääpäivämäärän.
  11. Meillä kuvat otetaan ennen vihkimistä. Vihkimiskellonaikamme on aika myöhäinen, joten emme halua odotuttaa vieraita (mahd. nälissään) juhlapaikalla kuvauksen aikana. Ja muutenkin saamme juhlan alkamaan aikaisemmin. Sulhanen tietysti näkee minut (tai siis morsiuspukuni) ennen kirkkoa tässä tapauksessa, mutta olemme ajatelleet asian niin, että kunhan ei näe pukua ENNEN hääpäivää.
  12. Samikki

    Kajaani

    Sama vika täällä, heti itkettää kun häämarssi alkaa soida... mitenkähän sitä sitten tositilanteessa elokuussa onnistuu pitämään itsensä edes jonkinlaisessa kuosissa ;D
  13. Samikki

    Kajaani

    Kiitos vinkistä! Tarkistin Kajaanin seurakunnan sivuilta tuon kellonajan, siellä sanottiin näin: "28.5.2006 Häämusiikin esittely, Kesän hääpareille tiedoksi, että kanttorit esittävät vihkitilaisuuteen sopivaa musiikkia kirkossa sunnuntaina 28.5. klo 19." Täytyy mennä kuuntelemaan, jos saisi vähän tuntumaa häämarsseihin. Netistä oon marsseja kuunnellut, mutta oikeassa ympäristössä en vähään aikaan.
  14. Samikki

    Kajaani

    Me varasimme kirkon heti silloin ekana päivänä kun varauskirja kesälle 2006 perustettiin, eli silloin syyskuun alussa. Ja silloin tietty sai ihan valita päivän ja kellonajan mielen mukaan. Jouduimme kuitenkin muuttamaan päivämäärän viikkoa aikaisemmaksi, koska alkuperäiselle päivälle sattui eräs toinen sukujuhla, jota ei voinut enää muuttaa. Tuon muutoksen teimme tammikuussa 2006 ja edelleen saimme mieleiselle päivälle vihkimisajan, mutta kellonaika oli myöhäisempi kuin alunperin olimme suunnitelleet. Uskosin kuitenkin, että saatte kirkkoajan mieleiselle päivälle, jos toimitte heti syyskuun alussa nopeasti. Juhlapaikkoja Kajaanissa on varsinkin suuria häitä varten aika huonosti, joten kannattaa kyllä tarttua tilaisuuteen, jos mieleinen juhlapaikka löytyy jo näin varhaisessa vaiheessa.
  15. Tässäpä mun top3, eivät mitenkään erityisesti järjestyksessä: * hallitsematon vollotus kirkossa (tiedän, että viimeistään sulhasen kyyneleet saa minutkin itkemään) * vieraiden viihtyminen * lähipiirin terveys (eli ettei kukaan olisi kipeänä hääpäivänä, eikä tietty muutenkaan)
  16. Häihimme tulee muutamia mieheni sukulaisia, joita en ole tavannut kertaakaan.
  17. Tällä hetkellä jännittää tasaisesti vähän kaikki hääpäivään liittyvä Mitään suurta paniikkia ei mistään kuitenkaan ole. Ehkä eniten kuitenkin jännittää aikataulun pitäminen ennen vihkimistä. Inhoan yli kaiken kiireessä valmistautumista, joten aikataulusta täytyy tehdä väljä.
  18. Valssia on harjoiteltu muutaman kerran... ehkä sitten enemmän kunhan saadaan häävalssi valituksi. Meillä on tosin hieman auki se, että tuleeko meille häävalssi vai jokin muu kappale. Valssitaito on kuitenkin hyvä opetella vaikkei häävalssia olisikaan, koska häissä tulee kuitenkin valssia tanssittua apen, isän, veljien jne.. kanssa. Sulhanen osaa kyllä tanssia, kyse on nyt lähinnä mun harjoittelusta.
  19. Samikki

    Kajaani

    Nään jo sieluni silmin itseni survoutumassa pieneen vessakoppiin valtavan morsiuspuvun kanssa ;D Upseerikerho sopii meidän tyyliin just tuon "karuutensa" vuoksi. Toki koristeluja tulee, mutta tarkoitus on pitää paikan ilme melko simppelinä. Tilaa ja tanssilattiaa tarvitaan juuri suuren vierasmäärän vuoksi, eli siinä mielessä varmastikin hyvä ratkaisu.
  20. Jos mun anoppini puku olisi kermanvärinen ja siihen olisi yhdistetty muunvärisiä asusteita, niin asia olisi ok. Täysin valkoinen asu tai täysin kermanvärinen (asusteita myöten) aiheuttaisi jo vähän mielipahaa. Toisaalta en lähtisi muutattamaan anopin pukeutumista, koska täysin valkoisiin pukeutunut anoppi tuo esille oman tyhmyytensä muiden vieraiden silmissä.... tämä siis mun mielipide. Enpä ole edes kysynyt, millaista pukua oma anoppini oikeasti suunnittelee häihimme (enkä kyllä oman äitinikään asua ole kysellyt), en taida edes kysyä etukäteen...
  21. Meille tulee myös lasten puuhapöytä, koska lapsia on häävieraiden joukossa tosi paljon. Mietittiin, että puuhattavaa pitäisi olla monenikäisille ja tähän saakka ollaan suunnittelussa päästy: värityskirjoja ja tehtäväkirjoja piirustuspaperia puuvärit (ei tusseja, ettei juhlavaatteet sotkeudu...) eritasoisia palapelejä satu- ja akuankkakirjoja jokin lasten lautapeli Lisäksi juhlatilassa on vähän vanhemmille lapsille ja miksei aikuisillekin erillinen biljardihuone.
  22. Tuo on kyllä kauheaa, kuningas-alkoholi voi pistää niin monta asiaa pilalle. Ajatelkaas kun häitä on suunniteltu ja valmisteltu pitkään ja sitten sulhanen (tai joku muu läsnäolija) vetäisee kännit ja pilaa koko homman. :-/ Olin useita vuosia sitten serkkuni häissä. Morsiamen molemmat vanhemmat olivat pikkumaistissaan jo kirkossa... Hääjuhlassa morsiamen isä piti järkyttävän pitkän ja todella noloista aiheista kertovan puheen hääparille, kännissä tietysti. Morsiamen äiti esitti, humalassa, yksinlaulua jo ruokailun aikana mikrofoniin... Saahan häissä laulua olla, mutta ajankohta olisi voinut sijoittua ennemmin loppuiltaan. Morsian-rukka oli kyllä aika pahoillaan. Morsiamen veli yritti kyllä hillitä vanhempiaan, mutta tuloksetta. Muuten ko. häät olivat hyvin järjestetty. edittiä: ei tuo lainaus nyt jostain syystä onnistunut... :-? Edit by pampam: lainaus korjattu.
  23. Kainuun Prikaatin upseerikerholla. Nähtäväksi jää miten ko. juhlapaikka toimii.
  24. Samikki

    Kajaani

    Hääauto olisi hakusessa meilläkin. Jos joku tietää Kajaanista tai ympäristöstä hääautoksi sopivia autoja vuokraavaa yritystä tai yksityistä, niin kertokaahan! Meillä on pari autoa mietittynä vaihtoehdoiksi, mutta ei oikein mieleistä ole vielä löytynyt...
  25. Samikki

    Kajaani

    Prikaatin upseerikerholla. Aiempia kokemuksia sieltä ei juurikaan ole, joten nähtäväksi jää miten soveltuu häiden viettoon. Joko Lil`A teidän juhlapaikkanne löytynyt?
×
×
  • Create New...