Jump to content
Naimisiin.info

Pökä

Jäsen
  • Viestit

    3
  • Liittynyt

  • Viimeksi vieraillut

Viimeisimmät vierailijat profiilissa

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Pökä's Achievements

Untuvikko

Untuvikko (1/5)

  1. Halusin vähän selventää kantaani ja tämä koskee sitten strippausta Suomessa, ei prostituutiota tai vastavaa, josta sitten voin olla hyvinkin eri mieltä. En yleisesti ottaen pidä strippausta hyvänä asiana, jos joku sen käsityksen sai. En pitäisi siitä, itse asiassa varmaan raivostuisin, jos miehelläni olisi tapana strippibaareissa käydä. Olisi huolestuttavaa jos hänen pitäisi muita naisia oikein urakalla katsella, en minäkään toisten miesteen perään kuolaa. Pointtini oli se, että en suuttuisi miehelleni, jos hänen kaverinsa mielikuvituksen puutteessa olisivat järkänneet hänelle stripparin. Strippaus on laillinen, vapaa-ehtoinen ammatti. Jos strippari ei itse koe olevansa hyväksikäytetty, onko hän sitä? Käsittääkseni strippaamalla voi tienata ihan kivasti siinä sivussa. Tiedän opiskelijan, joka strippasi pari iltaa viikossa ja rahoitti sillä opiskelujansa. Ei hän kokenut olevansa hyväksikäytetty ja paljon enemmän duunia olisi joutunut tekemään kaupan kassana. Suurin osa on sitä mieltä että strippari kärsii, miksi? Ammatti on kuulemma naisia halventava. Ehkä, mutta säälitään sitten muita kun strippareita. En usko että he häpeävät ammattiansa. Aina on vaihtoehtoja. Kuka tahansa voi esimerkiksi siivota jos ei muuta duunia saa. Stripparit ovat kyllä useimmiten aikuisia ihmisiä jotka osaavat ja joilla on täysi oikeus tehdä omat valintansa. Strippareiden "huono asema" johtuu enimmäkseen ammattiin liittyvistä käsityksistä ja ennakkoluuloista. Harvemmin strippariksi ajaudutaan, kun ulkonäöltäkin vissiin jotain vaaditaan. Kuten sanoin, ymmärrän ettei moisesti pidetä ja silloin onkin hyvä sopia miehensä kanssa että strippareita ei sitten mennä kattomaan. Jotenkin kuitenkin ärsyttää tämä "kamalaa kun niillä on niin huono olla"-voivottelu joka harvemmin tulee suoraan kenenkään sydämestä. Useimmiten kyse on mustasukkaisuudesta tai siitä, että oikeasti pidetään ilmiötä loukkauksena naiseutta kohtaan. Tämä sitten piilotetaan jonkun moraalisen ylivoimaisuuden taakse. Ihmiset suhtautuvat asiohin eri tavalla. Mielestäni on typerää leimata kaikki strippaajat köyhiksi idiooteiksi jotka eivät ymmärrä omaa parastaan ja jotka eivät muka millään voi vaikuttaa omaan elämäänsä. Jos näin kuitenkin on, pyydän nöyrästi anteeksi ja yhdyn sääliin.
  2. Mä oon ehkä hirmu naiivi, mut oon aina kuvitellut että nää stripparit polttareissa on enemmänkin (vähän mauton) vitsi. Että tilanne on lähinnä nolo tai parhaimmassa tapauksessa hupaisa, eikä niinkään "kiihottava". En siksi näe mitään syytä suuttua (mun mies ei ole tosin antanut aihettakaan). Näkeehän niitä alastomia tai ainakin puoli-alastomia naisia joka kanavalta, mainoksissa ja lehdissä, päivittäin. Strippari tietenkin livenä, mutta loppupeleissä aika sama. Ja kun kaverit kerran ne polttarit järjestää (yleensä juhlakalulta salassa), niin ei sulholle nyt sentään moisen takia kuulu ovea näyttää! Strippari kun ei ole sama kuin ilotyttö.
  3. Mä olen sitä mieltä että jos sua ahdistaa, niin sanot niille kavereille että mielummin näkisit heidän keksivän muuta. Kysyiväthän he sun mielipidettäkin asiasta? So what jos "hyvä jätkä"-maine menee, se mitä noi kaverit sillä tarkoitti ei vissiin ikinä suhun pätenytkään? Ja johan on omituisia kavereita, jos sun miestäsi alkaa sun mielipiteen takia pitämään nössönä... Toisaalta, voit myös yrittää olla ahdistumatta. En oikeasti usko että heidän tilaamansa strippari on mikään sorrettu seksiorja. Ahdistusta on vain usein vaikeampi lähteä poistamaan.
×
×
  • Create New...