Jump to content
Naimisiin.info

Häät-2012

Jäsen
  • Viestit

    6
  • Liittynyt

  • Viimeksi vieraillut

Käyttäjän Häät-2012 kaikki viestit

  1. Moi. Meillä oli häät Ounasvaaran pirttien Metsäkartanossa. Häät sujuivat täydellisesti ja tarjoilu toimi, kuten pitikin. Ruoka oli aivan mahtavaa ja henkilökunta ystävällistä ja joustavaa jo alusta asti. Voin lämpimästi suositella häitä suunnitteleville.
  2. Juu kukkahommia ollaan nyt katseltu. Jokseenkin nihkeän oloista on.. Vaikka kauppoja kyllä on. Onko jotain kauppaa, mistä saisi koko paketin eli kukat ja kuljetuksen hääpaikalle? Onko kokemusta tai tietoa? Kiitos.
  3. Moi kaikki. mmp_:lle meidän kokemuksia Metsäkartanosta. Joo meillä on suunnitelmat edenneet Rovaniemellä siten, että varattiin tosiaan se Metsäkartano juhlienpitoa varten. Syynä oli hintalaatusuhde, henkilökunnan joustavuus ja juuri se, että itse ei tarvitse tehdä mitään muuta, kuin juhlia. Siivoukset ja tarjoilut ulkoistettiin, joten voidaan keskittyä itse asiaan. Ja majoitukset kaukaa tuleville hoituu myös juhlapaikan puolesta sopimushinnoin. Käytiin juuri paikanpäällä esittelijän kanssa suunnittelemassa juhlia. Paikka on edelleen meidän suosikki ja ilmapiiri henkilökunnan ja esittelijän kanssa on mukavan rento. Meillä oli kyllä omia vaatimuksia melkolailla, mutta kaikki toteutui. Ollaan sitä mieltä, että hinta-laatusuhteeltaan tämä oli hyvä valinta. (Varattu on, niin ei kestä enää nurista..) heh heh Juhliin soittamaan tulevan bändin jäsen sanoi, että monissa paikoissa ovat käyneet soittamassa, mutta Metsäkartanossa esimerkiksi ruoat ovat menneet kirkkaasti TOP 3:een. Ja ruoissa oli valinnanvaraa ja pystyi räätälöimään sopiva menu. Siellä oli kyllä pohjalla jo hyvä ehdotelma. Tähän asti voin kyllä varauksetta suositella kysymään Ounasvaaran Pirteiltä sitä Metsäkartanoa. Meillä ei ole kyllä mitään moitittavaa. Toivotaan, että juhlat menevät hyvin. Luottavaisin mielin kuljetaan kohti H-hetkeä..
  4. Moi kaikki. Metsäkartano varattiin! Oli meidän mielestä hinta-laatusuhteeltaan ykkönen sitten loppujen lopuksi. Menu oli loistavan omaperäinen ja siihen sai jonkin verran tehdä itse muokkauksia. Kokki ja paikan esittelijä olivat todella asiakaspalveluhenkisiä, joten keskustelemalla homma hoitui. Nälkään emme kuole niissä juhlissa. Ja omia pikkuleipiä ja pientä kakkua saa tuoda juhlapaikalle, niin suvun täditkin pääse leipomistaidoillaan loistamaan ja olemaan avuksi. Helppoa on myös, että meidän ei tarvitse keskittyä muuhun, kuin juhlimiseen ja henkilökunta hoitaa tarjoilut ja siivouksen. Sillekin laskimme hinnan omasta ajastamme, joka pitäisi seuraavana päivänä käyttää siivoamiseen. Nyt voimme rauhassa rentoutua ja ottaa kaikki irti juhla-ajastamme. Pupskalle kiitos vinkistä. Ajattelimme, että juhlaväki mahtuu alakertaan. Yläkerta on hyvä, kun se ei ole eristyksissä muusta ja siellä voi kuitenkin viettää aikaa, jos haluaa.
  5. Olemme nyt saaneet menu-ehotuksia useammista paikoista, mutta olemme kallistumassa Metsäkartoon päin. Menut vaikuttivat hyviltä ja hinta laatusuhde on kohdillaan. Toiveemme ja pienet muutosehdotukset otettiin mukavasti huomioon ainakin toistaiseksi. Tarkennettua hintaa vielä odottelemme.. Ainoa huono oli se, että omia juomia sinne ei voi viedä, mutta kun laskimme niin kohta se on edullisempaa ostaa ne juomat paikanpäällä ja maksaa vain niistä mitä otetaan eikä tarvi roudata 70-90 henkilölle juomia, oma vaivansa sekin.. ja eipähän juomat lopu kesken. Niin ja jokainen voi ostaa omat lisäjuomansa eikä niitä tarvi meidän miettiä.
  6. Mekin olemme suunnitelleet häitä kesälle 2012 ja paikkakuntana Rovaniemi. Olemme käyneet katsomassa Alaruokasen taloa, Lapin Pohtimoa, Ounasvaaran majaa ja Ounasvaaran pirttien Thulia -ravintolaa ja Metsäkartanoa. Metsäkartano oli kyllä aivan ihana ja ykkönen näistä paikoista. Itse rakennus oli upea ja tuntui juuri hyvän kokoiselta 70-90:lle henkilölle jota olemme ajatelleet vierasmääräksi. Lisäksi nyt jo palvelu tuntui pelaavan. Onko jollakin kokemuksia ko. paikasta? Laitamme varmasti tarjouspyynnöt menemään muutamiin noista paikoista, mutta olisi kiva kuulla muidenkin kokemuksia ja etenkin tuosta Metsäkartanosta.
×
×
  • Create New...