Jump to content
Naimisiin.info

Piparminttu

Aktiivijäsen
  • Viestit

    23
  • Liittynyt

  • Viimeksi vieraillut

Käyttäjän Piparminttu kaikki viestit

  1. Piparminttu

    Dominikaaninen tasavalta

    Murukainen, olimme reissussa kaksi viikkoa. Hinta oli todella edullinen, vaikka siihen sisältyikin yöpyminen Manchesterin lentokentällä. Tuon matkatoimisto Thomsonin kautta kannattaa katsoa äkkilähtöjä ja muitakin pakettimatkoja. Me varasimme matkan muuten noin kuukautta ennen lähtöä.
  2. Pistetäänpä nyt kokemuksia Uunisaaresta hääpaikkana, kun juhlat siellä vastikään vietettiin. Kaikki sujui hienosti: ruoka oli taivaallista ja henkilökunta rentoa ja ystävällistä. Päivä oli täydellinen ja maisemat valokuvauksen kannalta erittäin ihanteelliset. Me juhlimme Cafen puolella ja vieraita oli vähän alle 30. Vaikea kuvitella, että tilaan olisi mahtunut enempää, kun meillä oli kuitenkin karaokea ja tanssia samassa tilassa. Ravintolasalissa ei ollut samaan aikaan mitään tilaisuutta, joten vieraat saivat jättää videotervehdykset rauhassa (meidän versiomme vieraskirjasta). Oikein onnistunut juhla ja voin suositella kaikille Uunisaarta häiden viettoon! Pikku venematka oli ihastuttava ja meillä sattui olemaan niin hyvä tuuri, että pääsiäissunnuntai oli aurinkoinen ja lämmin. Jos joku haluaa esittää lisäkysymyksiä, niin vastaan niihin mielelläni.
  3. Mitään omia ruokia ei Uunisaareen saa tuoda, eli hääkakku pitää ottaa ravintolan puolesta. Meillä valinta oli helppo siinä mielessä, että itse rakastan suklaata, joten mikään muu kakku ei tullut kysymykseen Meille tulee lisäksi karkkibuffet, joten ei sinänsä haittaa vaikka kakku olisi hiukan vaatimattomampi.
  4. Piparminttu

    Dominikaaninen tasavalta

    Nyt on matka tehty ja oli aivan upea reissu kaikin puolin Otimme matkan brittiläisen matkatoimisto Thomsonin kautta, koska tämä tuli huomattavasti halvemmaksi. Hotellin luokitus on viisi tähteä, mutta monet enemmän matkustaneet olisivat antaneet ehkä enemmänkin neljä tähteä, mutta makuasiahan tuo on. Hotelli oli all-inclusive ja tähän kuului siis kaikki ruoat, juomat ja myös useimmat aktiviteetit (tennis, sulkapallo, pingis, minigolf, kuntosali, spa tms) mitä hotellialueella oli. Hotellialueella oli kolme hotellia, joiden palveluja meillä oli oikeus käyttää. Hotellialue oli todella suuri, pelkästään uimaranta 1,5 km pitkä. Monet ovat antaneet kritiikkiä tuosta suuruudesta, mutta meitä se ei ainakaan haitannut. Eipähän ainakaan tarvinnut olla kuin sillit suolassa Mainittakoon siis vielä, että tämän Thomsonin kautta matkamme maksoi hiukan alle 2500 e. Tähän siis sisältyi myös lennot Manchesteriin. Meillä kävi todella hyvä tuuri ilmojen suhteen, sillä tuon kahden viikon aikana ei ollut kuin yksi pilvinen päivä ja yksi viiden minuutin vesikuuro. Muuten aurinko paistoi ja oli todella ihanteellinen lämmin ilma. Teimme yhden päivän retken Saonan saarelle, jossa oli todella kaunista. Rannalla oli aivan vitivalkoista hiekkaa ja luonto oli yhtä viidakkoa. Menimme saarelle purjeveneellä ja tulimme takaisin speedboatilla. Paluumatkalla turistit heitettiin uimaan "siniselle laguunille", jossa sai hiplailla meritähtiä, pulikoida lämpimässä ja kirkkaassa merivedessä ja maistella cuba libreä. Jos jollain on jotain kysymyksiä matkaan liittyen, niin vastaan mielelläni
  5. Tuo Tättähäärän saama viesti on kyllä kerrassaan mainio
  6. Olen aina unelmoinut lämpimistä kesähäistä, mutta päätimme pitää hääjuhlamme kuitenkin keväällä Vuosien kuluessa myös talvihäät ovat alkaneet viehättää ihan eri tavalla kuin ennen. Sanotaan siis, että kevät tai talvi!
  7. Ihanaa kun löysin muitakin salaa naineita. Meillä on ollut koko ajan suunnitelmissa mennä naimisiin huhtikuussa kirkossa sukulaisten ja ystävien läsnäollessa. Päätimme kuitenkin pitkällisen harkinnan jälkeen, että haluamme tehdä tästä itsemme näköistä, eli painumme muutaman päivän päästä (31.joulukuuta) maistraatiin ja sanomme toisillemme Tahdon. Lähdemme muutama päivä tämän jälkeen häämatkalle ja pidämme hääjuhlan tuolloin huhtikuussa. Kuulostaako kamalalta? Täytyy myöntää, että muutamien sukulaisten reaktiot pelottaa, joten mietin mitenköhän tuon sitten kertoisi. Täällä on kyllä aivan mahtavia viestejä lähetelty, vau!
  8. Piparminttu

    Dominikaaninen tasavalta

    Meillä muuttuivat suunnitelmat ja olemmekin lähdössä Punta Canaan tammikuun alussa. Hotellimme on sellainen kuin Grand Palladium Bavaro Resort & Spa ja se vaikuttaa ihan asialliselta. Päätimme tehdä asiat hiukan toisin, eli menemme maistraatiin 31.12 ja sanomme Tahdon toisillemme ja lähdemme sitten muutaman päivän päästä häämatkalle. Huhtikuussa vietetään sitten hääjuhlat vieraille. (Nämä höpinät eivät taida ihan tälle nimenomaiselle osastolle kuulua, mutta tulipahan nyt sanottua. ) Kerronpa sitten matkan jälkeen kokemuksia paikasta ja hotellista. Jos jollain on jotain vinkkejä reissulle, kun kohteena on tuo Punta Cana niin luen niitä mielelläni.
  9. Oma vihkini maksoi 400e. Mielestäni sormus on täydellinen ja juuri sellainen kun olin unelmoinut. Nyt pitäisi vielä malttaa odottaa että tuon ihanuuden saisi sormeen.
  10. No kyllähän se porukassa tyhmyys saattaa tiivistyä. Sellaiset miehet, jotka eivät normaalisti ole koviin viinaan meneviä voivat sitten polttareissa tehdä tymyyksiä. Ja kyseinen bm ei ole puhunut tai kysynyt mieheni mielipidettä polttareita koskien. Omat kaasoni esim pyysivät minua tekemään vieraslistan, ettei polttareihin ilmesty ketään sellaista josta en erityisemmin pidä. Bm haluaa toteuttaa polttarit "Kauhean kankkusen"-tyyliin, eli siitä voi vähän päätellä mitä on tulossa. Nyt kun mieheni tietää kantani asiaan, niin haluan ainakin uskoa että hän kunnioittaa mielipidettäni. Siinä ei mielestäni ole mitään tossukkamaista
  11. Vielä lisäisin, että en tietenkään halua tässä ketään pompotella, vaan kyllä todellakin haluan että mieheni saa kivat polttarit. Mielestäni polttariporukan pitäisi kunnioittaa myös minun mielipidettäni asiassa. Omasta mielestäni olen kuitenkin aika pieni harmi, kun en kuitenkaan mahdottomia pyydä
  12. Itse ainakin toivoisin, että omat polttarit tulisivat olemaan myös jotain hemmottelua tms, eikä mitään älytöntä ryyppäämistä. Olen sanonut omille kaasoilleni, että en halua mitään vieraita ukkoja ketkuttelemaan polttareihin, koska se on mielestäni mautonta. En myöskään tajua joidenkin ajatusta polttareista niin sanottuna "viimeisenä iltana sinkkuna". Kyllähän tässä on jo vuosia oltu molemmat poissa vapailta markkinoilta. Eikö kuitenkin ajatuksena ole juhlia avioliittoon siirtymistä kavereiden kanssa eikä poikamiesvuosien päättymistä.. Kiitos vielä vertaistuesta Tuntui alussa siltä, että olen vain hysteerinen kontrollifriikki, kun loukkaannuin koko jutusta. Kiva tietää, että on muitakin, joiden mielestä puolisolla on oikeus jossain määrin puuttua toisen polttareihin.
  13. Kiitos Magie kommentistasi Toivon, että BM tajuaisi myös minun kantani asiaan. Miehelleni olen asiasta maininnut ja kerroin, että pahoitin mieleni. Luotan kyllä mieheeni, joten ehkä se on tärkeintä. Tuntuu vaan jotenkin siltä, että BM haluaa tahallaan aiheuttaa riitaa meidän välille. Tiedän kyllä minkälaista porukkaa mieheni polttariseurueessa on, joten en yhtään ihmettelisi jos siellä jotain strippareita tms olisikin. Ehkä on typerää spekuloida etukäteen tällaista, mutta mielestäni kuitenkin aika ikävää, että minun mielipidettäni ei kysytä. Toivottavasti saan edes ukkoni hengissä kotiin tuon tulevan illan jälkeen
  14. Itse en usko, että ilahtuisin jos mieheni polttareissa olisi strippareita. Olen kertonut mielipiteeni BM:lle, mutta hän ei ollut kiinnostunut tunteistani. Sanoi vaan, että "älä yritä puuttua tähän, me tehdään niin kuin halutaan." Olen ollut todella raivona asian tiimoilta, sillä mielestäni kuitenkin aikuiset ihmiset voivat sopia tällaisista asioista ilman riitaa. Itse ajattelin, että olisi kiva että mieheni saisi mukavat polttarit, mutta tappelu tästä vaan tulee. Eikö minulla oikeasti ole mitään oikeutta puuttua polttareihin? En voi kuitenkaan kieltää sitä tosiasiaa, että jos siellä on jotain tuollaista ohjelmaa, niin en voi mielipahalleni mitään. Toinen asia, mihin en saa puuttua on päivämäärä. Äijät järjestävät polttarit sitten kun parhaaksi näkevät, jotta sulho sitten saa kunnon yllätyksen. Ja ihan kuin minä nyt menisin kertomaan miehelleni tuon polttaripäivän! Olenko vain tiukkis vai onko tuo BM ihan idiootti..
  15. Laitanpa itsekin kokemuksia Tampereen suunnalta. Täydet pisteet antaisin kyllä tuolle Tampereen Morsiusgallerialle. Sain todella hyvää palvelua ja sain sovittaa varmaan ainakin kymmentä pukua kahden tunnin aikana. Kaikista ihanista hääpuvuista huolimatta en löytänyt unelmieni pukua, joten kävin vielä katsastamassa Juhla-asun tarjonnan, josta se the puku sitten löytyi Juhla-asun palvelu oli myöskin oikein hyvää, mutta enemmän pidin kuitenkin Morsiusgallerian myyjästä. Tärkeintä oli kuitenkin, että se minun näköiseni hääpuku vihdoin löytyi.
  16. Olemme suunnitelleet sisääntulomarssiksi Howard Shoren Concerning Hobbits ja poistuessa soisi Oskar Merikannon Valse Lente. Ei siis ihan perinteistä, mutta meidän näköistä. En tosin yhtään tiedä menevätkö nämä edes läpi, mutta katsotaan. Itse en pidä urkumusiikista, joten toiveena olisi, että kyseiset kappaleet soitetaan pianolla. Parasta olisi, jos soittaja olisi joku lähipiiristä, mutta vapaaehtoisia ei ainakaan vielä ole ilmoittautunut (vaikka soittotaitoisia löytyykin) Ja häävalssiksi tulee ehdottomasti Akselin ja Elinan häävalssi
  17. Kyllä tietää! Mieheni on myös tajunnut, että täällä on oikeasti erittäin hyödyllistä tietoa häitä koskien
  18. Piparminttu

    Dominikaaninen tasavalta

    Mukava kuulla hyviäkin kommentteja paikasta ja hotellista! Matkat Levantadokselle ovat mielestäni sen verran hintavia, ettei ihan niin paljon ole varaa maksaa,vaikka paikka on taatusti hurjan kaunis. Suunnitelmana olisi kuitenkin mennä käymään Levantadoksella ja aivan mahtavaa olisi tietenkin jos sinne pääsisi "vaihtoon" muutamaksi päiväksi
  19. Piparminttu

    Dominikaaninen tasavalta

    Kiitos vastauksesta Lebbis Olivatko hotellin rannat minkälaisia? Muutamilla muilla nettifoorumeilla on Cayacoan rantoja kritisoitu epäsiisteiksi, ruuhkaisiksi ja vesi on kuulemma ollut likaista (mitä lie sitten tarkoittaakin). Tietenkin on niin, että jos on ollut hyvä reissu niin sitä kukaan tuskin hehkuttaa ja jos kokee matkan menneen pieleen haetaan syitä mitä ihmeellisimmistä asioista. Mutta olisi kiva kuulla vähän "normaaleja" kokeuksia noista Dominikaanisen rannoista. Voin laittaa itsekin matkan jälkeen kokemuksia tänne, mikäli niitä joku kaipaa.
  20. Piparminttu

    Dominikaaninen tasavalta

    Meilläkin olisi suunnitelmissa lähteä tammikuussa 2011 Samanaan ja hotelliksi ilmeisesti otamme tuon Gran Bahia Principe Cayacoan. Onko millaisia kokemuksia kyseisestä paikasta? Aika monia kommentteja olen lukenut sateisesta ilmasta tammikuun tienoilla matkustaneilta, joten onko täällä millaisia kokemuksia tähän asiaan liittyen?
  21. Piparminttu

    Vinkkejä Madeiran lomalle?

    Lomailimme avomieheni kanssa Madeiralla helmikuussa 2009. Alun perin olin hiukan epäileväinen tuon lämpötilan suhteen, sillä Madeiran keskilämpötila tuohon aikaan on vain 20 astetta. Tuon kymmenen päivän aikana sää oli todella ihana, eikä tippaakaan liian viileä. Parastahan on, että noissa lämpötiloissa pystyy patikoimaan pidempiäkin matkoja, ilman että tukahtuu kuumuuteen
  22. Onkohan kukaan viettänyt lähiaikoina häitään Uunisaaressa? Tuoreet kokemukset ovat tervetulleita. Meille on paikka varattuna pääsiäissunnuntaiksi 2011
×
×
  • Create New...