Jump to content
Naimisiin.info

-Eve-

Rouva
  • Viestit

    41
  • Liittynyt

  • Viimeksi vieraillut

Käyttäjän -Eve- kaikki viestit

  1. Teen itse pukuni ( korsetti+vannehame) ja aion tehdä illaksi lyhyemmän hameen. Pukuni tulee olemaan kokonaan punainen. Meillä ruuan jälkeen juhlat jatkuvat rennompina enkä muutenkaan halua kulkea mökkiympäristössä isossa hameessa. Ja mahdollisesti matkaamme baariin yöllä, siitä ei vielä varmuutta..
  2. Tuota pitääkin tutkia tarkemmin! Meinasinkin et lähden päivän seikkailulle Helsinkiin ja käyn siellä samalla. Morsiusgalleriasta tilasin korsetin. Parikin kyselyä laittanut jo mut ei ole vastattu..
  3. Oon odotellu kiristyskorsettiani, mutta sitä ei ole vielä tullu eikä maileihini vastattu, joten taidan tehdä sen itse.. Mutta kertokaahan mistä saisin ostettua kaikki tarvittavat jutut (plansetit, sirkat, kunnon luut yms) kerralla? Onko joku nettikauppa vai pitääkö lähteä Helsinkiin seikkailemaan.. Löytyykö Viipurin erikoiskorsetista, muistelen kuulleeni siitä joskus.. Onko muita hyviä ideoita? Nii ja mielellään jos samalla löytyisi vannehameeseen tarpeet..
  4. No niin, vihdoin sain päätettyä millaisen yläosan teen. Ja sain jo piirrettyä kaavatkin. Joudun melko varmasti niitä vielä isontamaan, kunhan saan tilaamani kiristyskorsetin. Tässä kuva yläosasta, Suuri Käsityölehti 10/06: Alaosaksi teen ihan perus A-linjaisen hameen, illaksi lyhyemmän version. Kunhan saan korsetin ja kaavat isonnettua, sit pääsenkin tekemään sovitusversiota. Laitan siitä sitten kuvia.
  5. Ei varsinaisesti puvun ompeluun liittyvää, mutta kuitenkin. Eli onko joku laskenut kannattaako vannealushame tehdä itse vai ostaa? Eli minkä hintainen tulee jos tekee itse, helman ympärys n.3m ja kolmella vanteella..? Puvun sovitus kappaleen valmistus voi alkaa vasta kun tilaan kunnollisen kiristyskorsetin (itse tekisin mielellään mutta kun tuo 1v apulainen on turhan innokas, ei oikein ehdi ompelemaan että tiedän miten sillä saa tuota keskivartaloa kasaan. Sitten pitää olla vannehame että tietää helman koon.. On tämä vaikeaa..
  6. Minusta tulee kesäkuussa Väisänen. En erityisesti pidä nimestä, mutta vaihdan silti. Ja kaiken lisäksi minun ja anopin etunimen erottaa yksi t-kirjain! Ärsyttävää.. Määrällisesti nykyistä nimeäni on 1988 ja tulevaa 10558..
  7. Meillä molemmat kuulumme kirkkoon. Maistraatissa kävimme kahden päivän kuluttua tasan kolme vuotta sitten, jolloin olimme olleet yhdessä n. puoli vuotta. Minun vanhemmat olivat todistamassa ja tähän päivään mennessä miehen serkku ja minun veli tietävät myös asiasta. Seuraavaa lausetta ei saa käsittää väärin; kun menimme naimisiin, esim. kelan tuet muuttuivat paljon pysytimme elämään kahdestaan samassa asunnossa. Pää syy oli tietysti että halusimme elää yhdessä. Nyt järjestämme "häät" suvuille, sitten vaihdan sukunimen muun perheen mukaiseksi ja käytän vihkisormusta. Ystävä pappimme kanssa olen jo jutelleet, kaavasta tuskin kukaan huomaa että on siunaaminen. Olen aina halunnut kirkkohäät, joten meille siunaamisen pois jättäminen ei tullut mieleenkään.
  8. Tietääkö joku onko Virtasalmella mitään kivaa juhlapaikkaa? Tietysti Leirisaari ja srk-koti, mutta varmaankaan ei saa viedä alkoholia kumpaankaan. Ja Ojintalosta ei ehkä saa oikein juhlavaa.. Virtasalmen kirkkoon haluaisimme molemmat kun Uusi kirkko on jotenkin niin synkkä vaikka onkin molempien rippikirkko ja Vanhaan kirkkoon en halua periaatteesta.. Onko vain pakko ottaa juhlapaikka kaupungista?
  9. Meidät tulee siunaamaan entisen kotiseurakuntamme nuorisopappi, jonka kanssa olen ollut tekemisissä isoskoulutuksissa ja leireillä monien vuosien ajan, joten hän tuntee minut hyvin. Hän kastoi tyttäremme viime talvena ja toivottavasti pääsee siunaamaan meidät ensi juhannuksena. Mieheni on myös tutustunut häneen ja hänenkin mielestä tämä naispappi on ainut vaihtoehto. Pidämme siunaamisen kotipaikkakunnallamme, ja kuntaliitoksen myötä lähellä olevan kunnan kirkko kuuluu muutenkin hänen toimialueelle jossa haluamme siunauksen tapahtuvan. Kysyisen papin kutsuin myös muutama vuosi sitten olleisiin valmistujaisiini, eikä sitä kukaan ihmetellyt.
  10. -Eve-

    Kaaso raskaana

    Kerropa rehellisesti kaasollesi mitä ajattelet hänen ilouutisestaan, eiköhän asia sillä ratkea. Minä en nimittäin ainakaan haluaisi olla kaaso tuollaiselle "ystävälle", joka ajattelee noin järjettömän itsekkäästi.
  11. Nyt on kihla vaihtunut, 4mm keltakultainen perussormus vaihtui tällaiseen valkokultaiseen.
  12. Elomorsian, onko kihlasi mitä mallistoa? Näyttää nimittäin kovasti samanalaiselta kuin omani Edit; nyt kun suurensin kuvaa, huomasin että sehän on samanlainen kuin kihlani! Ihana nähdä se noin kauniisti yhdistettynä vihkiin, itse kun olen kovasti pähkäillyt millainen sormus pariksi sopisi.
×
×
  • Create New...