Jump to content
Naimisiin.info

pursu

Rouva
  • Viestit

    41
  • Liittynyt

  • Viimeksi vieraillut

Tietoja käyttäjästä pursu

  • Syntymäpäivä 06/14/1982

Contact Methods

  • Website URL
    http://
  • ICQ
    0

Profile Information

  • Gender
    Female
  • Paikkakunta
    Seinäjoki

Viimeisimmät vierailijat profiilissa

987 profiilin katselua

pursu's Achievements

Juniori

Juniori (2/5)

  1. Meillä ei ainakaan Tinttaran mainitsema tyyli olisi toiminut, sillä emmehän vielä kuukausi sitten tienneet kaikkia tulevien viikonloppujen menoja. Kyselin miehen ystäviltä, että ovatko päättäneet polttaripäivän ja kun vastaukseksi tuli, että mulle se asia ei kuulu, niin kerroin suunnittelevani vapaille viikonlopuille häiden järjestelyyn liittyvää ohjelmaa. Minähän en kuukausikaupalla ala joka lauantai istumaan kotona ja odottamaan josko ne miehen polttarit tänä viikonloppuna ovat. Kummasti tuli bm:ään vipinää ja pian bm soittikin kertoakseen polttaripäivän. Ja täytyy sanoa, että Sol:n miehen bm käyttäytyi todella...no, mauttomasti
  2. pursu

    Karaokehäät

    Meille tulee one man band tai oikeammin trubaduuri, joka aluksi vetää oman settinsä (häävalssit sun muut "pakolliset" tanssahdukset) jonka jälkeen hän vetää karaokea. Uskoisin että innokkaita laulajia riittää
  3. nakke, et ole yksin ongelmasi kanssa. Kerroin jo oman tarinani tuolla hääpäiväkirjojen puolella, mutta kerron sen mielelläni myös (varoittavana esimerkkinä) täällä. Olin pyytänyt kaasoksi melko uutta ystävääni, oikeastaan hän ei ollut varsinaisesti edes ystäväni vaan mieheni bestmanin avovaimo. Syy, miksi pyysin tätä henkilöä oli se, että luulin, että järjestelyt onnistuisi helpoiten, kun bestman ja kaaso on pari ja saavat keskenään suunnitella ja järjestellä asioita. Puolitoista vuotta menikin hyvin, niin kauan kun ei tarvinnut tehdä suurinpiirtein mitään. Keväällä sain toki apua kutsujen tekemisessä. Nyt kun häihin on enää 2,5 kuukautta, kaaso päätti alkaa kovin sanoin arvostelemaan kaikkia päätöksiäni. Kun puhe oli häämarssista, kommenttina oli "Ootsä tosissas, toihan on ihan hirvee". Näiden kahden vuoden aikana, mitä olemme häitä mieheni kanssa suunnitelleet, eräs erittäin rakas ystäväni on kysellyt polttareista. Oletin tietenkin kaasoni ne järjestää. Ystäväni kuitenkin pyysi, että saisi olla polttareita järjestämässä kaasoni kanssa, kysyin asiaa kaasoltani ja hänelle se oli ok. Ystäväni kyseli minulta onko minulla toiveita ja kerroin sitten yhdestä (ainoasta!!!) toiveestani. Viime viikolla ystäväni taas kysyi, että onko kaasoni pyytänyt nimilistaa tai mitään polttareiden suhteen ja sanoin, että ei. Ystäväni päätti sitten lähettää sähköpostia kaasolleni (eivät tunne siis toisiaan) ja kertoa omista ideoistaan polttareiden suhteen, johon kaasoni oli vastannut, että "järjestä sinä polttarit yksin". Ystäväni oli vastannut että hän oli ajatellut, että yhdessä järjestäisivät, koska ystävälläni ei yksin ole sellaiseen mahdollisuutta (hänellä on kaksi pientä lasta joista nuorempi on kolmen viikon ikäinen) mutta haluaisi kuitenkin olla osallisena suunnitteluun. Tähän kaasoni oli vastannut että hän on miettinyt kaiken valmiiksi (ensin ratsastamaan, sitten lypsämään ja sitten mökille) että jos tämä ei kelpaa niin sitten hän ei osallistu ollenkaan. Loppupelistä olivat tulleet siihen tulokseen, että ystäväni järjestää polttarit yksin ja kaaso ei niihin aio osallistua, sillä hän osallistu ainoastaan vain jos kaikki menee hänen suunnitelmien mukaan. Seuraavana päivänä kaasoni laittoi viestiä, että hän aikoo luopua koko kaason tehtävästä, sillä tästä hommasta on tullut niin iso sirkus, ettei hän enää jaksa. Nämä häät ovat hänelle vain yksi juhla muiden joukossa, eikä hän todellakaan aio käyttää koko kesää niiden miettimiseen. Toivoi, että voitaisiin olla vielä ystäviä. Oikeastaan tämä päätös oli mulle helpotus, sillä olin jo hieman ahdistunut tämän ex-kaason törkeästä ja vähättelevästä asenteesta ja mulla oli jo aiemminkin tunne, ettei hän ole täysillä tässä mukana. Remmiin astuivat siskoni, sukulaiseni ja kaksi hyvää ystävää. Näin olisi pitänyt olla alusta asti. Kantapään kautta opin tämänkin asian. Kuitenkin, loppu hyvin, kaikki hyvin
  4. Morsian, ehdottomasti. Kuulosti vain epäilyttävälle toi "tiedän paikalle tulevan muuten muutaman sellaisen henkilön, joita en siedä". Ei kai kaasosi kutsuisi polttareihisi sellaisia henkilöitä, jotka eivät ole tulossa häihin? Eri asia tietenkin jos haluaa sellaisia kutsua, mutta ethän kutsuisi häihisi henkilöitä, joita et voi sietää?
  5. http://www.bakeandparty.com/epages/Kaupat....e/Products/1225
  6. Me viedään koira kenneliin, eli siis kasvattaja ottaa koirulin hoitoon. Siellä se on varmasti hoidossa myös häämatkamme ajan Ottavat ihan mielellään ja mielelläni annan myös koirani sinne, tiedän, että siellä se saa hyvää, asianmukaista ja rakastavaa hoitoa.
  7. Meillä tulee kihlausajaksi 2,5 vuotta, syy pitkään kihlausaikaan on rahatilanne. Helmikuussa 2007 päätettiin, että me mennään naimisiin, mutta häihin meillä on varaa vasta minun valmistumisen jälkeen, eli kesällä 2009.
  8. Vuosi aikaa vielä ja hääpainajaisia nähty jo enemmän kuin tarpeeksi... yhdessä unessa menin tennissukat jalassa naimisiin, toisessa häävastaanottopaikkana abc, johon oli tehty vielä vahingossa päällekkäisvaraus ja viimeisimmässä unessa oltiin unohdettu koko häät!
  9. Meillä mies puhuu mielellään naimisiin menosta kaikille ja pari kertaa onkin tullut kiusallinen tilanne eteen. Olimme entisten opiskelukavereitteni kanssa terassilla parilla oluella muistelemassa vanhoja. Siinä sitten tuli puhetta siitä, että ensi kesänä olis tarkoitus mennä naimisiin. Kaverini tietenkin heti alkoivat kyselemään että koska, että tietää varautua. Oli tosi vaikea tilanne kun piti selvittää, etteivät he saisi kutsua. En voinut käyttää tekosyynä sitä, että olisi tulossa pienet häät, kun meille kuitenkin on tulossa yli sata vierasta (omasta mielestäni ei pienet häät). Häävieraslista on kuitenkin tarkkaan katsottu ja ns. ylimääräisille vieraille ei vain ole tilaa, olenhan joutunut karsimaan listalta omia sukulaisianikin. Vielä kiusaantuneempi olin, kun mielessäni pyöri se, että muutaman muun opiskelukaverin olen kuitenkin ajatellut kutsua. Juuri heitä en
  10. Mun kullalla on parta suun ympärillä l. leukaparta+viikset. Mieheni käy ajamassa partansa parturilla!! Tulee mielettömän hyvää jälkeä, ei ollenkaan epäsiisti ja on tasainen kun ammattilainen lyhentää! Lilith: meillä kävi myös niin, että mieheni tässä kesän alussa ajoi parran pois, eihän se näyttänytkään enää itseltään
  11. Tuon Haailtalon kohtalosta ei ollut tietoa, meille soitettiin että toiminta SAATETAAN lakkauttaa, koska Alapään kyläseura, joka Haalin omisti (omistaa?) oltiin lakkauttamassa. Meille sillon suositeltiin, että etsittäisiin uusi paikka koska eivät voi millään luvata, että kesällä 2009 Haali olisi vielä toiminnassa. Nyt ollaan kuitenkin vuokrattu Seurala seinäjoelta, max. vierasmäärä 120 henk.
  12. pursu

    Somisteita verkkokaupasta!

    tilasin http://www.onlineweddingshop.co.uk/ :sta kameroita ja autonkoristelupakkauksen. Saa nähä koska tulee. *muokkaus* eli siis sunnuntai iltana tilattiin ja nyt tänään keskiviikkona tuli tavarat! Eli siis kolme työpäivää! Ja paketti on siis jo eilen ollu täällä postissa, koska tänään tuli se noutoilmoitus.
  13. Me kävellään sulhon kanssa yhdessä alttarille jo siitäkin syystä, että isäni kuoli kaksi vuotta sitten. Vaikka näin ei olisikaan, luultavammin olisimme silti sulhon kanssa kävelleet yhdessä. Tuo kynttilän sytyttäminen isän muistolle on kyllä tosi ihana ajatus. Pitääpä itse kysäistä vihkipapilta tästä...
  14. Me myös tavattiin irc:ssä joten tää on ihan meidän juttu, tosin häävieraiden joukosta vain muutama on irkkaajia. Suurimmalta osalta saattais mennä ohi.
×
×
  • Create New...