Jump to content
Naimisiin.info

Eirene

Rouva
  • Viestit

    5
  • Liittynyt

  • Viimeksi vieraillut

Profile Information

  • Gender
    Female
  • Paikkakunta
    Helsinki

Viimeisimmät vierailijat profiilissa

535 profiilin katselua

Eirene's Achievements

Untuvikko

Untuvikko (1/5)

  1. Itse suosittelen Hiussali Peiliä. Olen pari vuotta siellä käynyt kampaajalla ja ollut todella tyytyväinen. Oma vakkarikampaajani on taitava ja mukava, antaa omia mielipiteitä siitä mikä voisi sopia ja ottaa myös omani huomioon. Kiireen tuntua ei ole, joten voi tosiaan rentoutua. Plussaa myös kivasta liiketilasta ja kahvi/teetarjoilusta. Ihanaa hemmottelua. Päädyin varaamaan kampauksen ja meikin häihin myös tuolta Peilistä, vaikka ensin mietinkin niiden tekemistä itse. Hieman luksusta näihinkin pieniin häihin. Meikissä en siellä ole ennen ollut, joten odotan innolla.
  2. Ensin ajattelin itse hoitaa meikin ja sulhasen oli määrä laittaa meidän molempien hiukset (tekee yleensä mulle juhlakampaukset yms.), mutta käydessäni kampaajalla päädyinkin sitten ottamaan vakikampaajaltani juhlakampauksen ja meikin. Sulhasen hiukset laitetaan siinä samalla. Mietin aluksi kustannuksia, mutta teen / teemme jo nyt niin paljon itse juttuja häihimme, että edes tämä laittautumisjuttu voisi olla kiva pitää rentoutumisena ja hemmotteluna. Sulhanen oli samaa mieltä.
  3. Hei kaikki! Täällä onkin upeita kimppuja ja hyviä ohjeita ja vinkkejä. Minäkin olen tekemässä kimppua ja vieheitä ja ehkä jonkin pöytäasetelman itse. Olen aiemminkin näperrellyt jonkin verran kukkien kanssa ja suunnitelmat ovat aika simppelit (sekä häät pienet), joten ei huoleta. Ajattelin kysäistä, mistä olette hankkineet / hankkimassa kukkia? Olisiko kenelläkään vihjeitä esim. kauppapuutarhoista tai myymälöistä pääkaupunkiseudulla joista saisi ruusuja yms. yleisimpiä leikkokukkia punteissa edulliseen hintaan?
  4. Alunperin suunniteltiin häitä loka-marraskuulle ja niistä tiesi vain ihan "ydinjoukko" eli siskoni ja hänen avomiehensä ja pari kaveria. No, tilanteet muuttuivat ja nyt olosuhteista johtuen mennäänkin jo toukokuussa naimisiin, tällä hetkellä asiasta tietää perheet ja lähimmät ystävät. Emme sikäli "salaile" mitään, mutta meillä on yksi iso asia (jonka takia häät aikaistuivat) vielä kesken ja omassa taikauskoisuudessani en vielä uskalla lähteä kaikille kaikkea kailottamaan. Mutta kaikki vieraat saavat saman tien tietää suunnitelmista kun asia on kohta selvä! Muutoin en pidä suurta melua häistä, joista tulee hyvin yksinkertaiset ja pienimuotoiset. En oikeastaan edes pahemmin stressaa tai intoile itse häistä, tahtoisin vain jo olla naimisissa.
  5. En itse näe mitään pahaa siinä, että juhlan järjestäjillä (hääparilla) on toiveita hääjuhlan suhteen... Jotkut jyrkempiä ja jotkut neuvoteltavissa olevia. Meillä suunnitelmissa on ollut jättää ainakin leikit ja lapsivieraat pois... Lapsivieraat siksi, että juhla on illalla ja eri paikkakunnalla kuin mistä mahdolliset pari lapsivierasta olisivat tulossakaan. Hääleikit muun muassa siksi, että juhlan pääajatus on rentoutua ja rupatella ihmisten kanssa hyvästä ruoasta ja musiikista nauttien ilman erillisiä enemmän tai vähemmän "asiaankuuluvia" ohjelmanumeroita. Alkoholi meillä ei ole ehdoton nounou - aiomme todennäköisesti tarjota alkumaljan sekä ruoan kanssa viiniä, mutta ainakin toivomme että sen liiallinen nauttiminen jäisi väliin. Etenkin kun juhlassa on toivottavasti myös vanhempia ihmisiä paikalla ja niitäkin jotka eivät käytä lainkaan, niin kaikilla olisi sitten hauskaa. Mutta tämä toive koskeekin sitten vain tätä hääjuhlaa, mikäli joku siitä jatkoille menee niin ratkaisut ovat siitä eteenpäin omissa käsissä tietenkin.
×
×
  • Create New...