Jump to content
Naimisiin.info

Maunotar

Aktiivijäsen
  • Viestit

    12
  • Liittynyt

  • Viimeksi vieraillut

Profile Information

  • Paikkakunta
    Helsinki

Viimeisimmät vierailijat profiilissa

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Maunotar's Achievements

Untuvikko

Untuvikko (1/5)

  1. Tähän liikenneasiaan haluan antaa pienen vinkin. Jos Thaimaassa pääsisi käymään niin, että kolaroit skootterisi vaikka liikennemerkkiin, niin kannattaa käydä paikallisessa mopokorjaamossa (niitä on joka kulmassa ainakin Samuilla) korjauttamassa vika. Ne ovat edullisia ja palvelevat nopeasti. Sen jälkeen palautat skootterin ja kerrot mitä kävi ja kerrot että vika on korjattu. Thai-ihmiset menevät hämilleen ongelmista, mutta jos ongelma on jo korjattu, ovat yleensä tyytyväisiä, eikä suurempia kustannuksia tule. Jos palautat rikkinäisen skootterin voi kustannukset nousta yli 100 euroon helposti. En kuitenkaan usko, että tätä neuvoa voi soveltaa kalliimpiin mönkijöihin tai autoihin. Ja kannattaa muutenkin käyttää maalaisjärkeä tämän vinkin suhteen. Itse kun olemme vuokranneet skoottereita mm. pesulasta ja matkatoimistosta, jossa vuokraus on sivubisnes!
  2. Olenpa jostain lukenut, että sopiva summa häälahjaksi tai lahjan arvoksi on se, jonka olettaa olevan yhden henkilön osallistumiskustannukset häihin. Eli jos on luvassa prameat häät niin voisi ajatella, että häiden maksajat ovat budjetoineet n. 50€/hlö. Itse näihin pk-seudun hintoihn tottuneena laskeskelin, että tuttaviemme häät Pohjanmaalla maksavat n. 50 /hlö. Niinpä annoimme sulhon kanssa yhteensä 100€ heille lahjaksi. Jälkeenpäin kuulimme, että antamamme summa oli paljon enemmän kuin mitä esim. nelihenkiset perheet antoivat. Silloin vähän nolotti, sillä ei ole kiva, kun ihmiset luulevat että rahoilla pröystäillään. Tuo 100€ haukkasi kuitenkin ison loven meidän lomakassaan :-/ Jos siis aikoo noudattaa yllä olevaa sääntöä, niin kannattaa vähän koettaa perehtyä paikkakunnan hintatasoon ja miettiä, onko paikalla pitopalvelu vai onko juhlatila ravintola, joss yksi pullo viiniä kustantaa 30€... Että tällaista vaan mietiskelin:)
  3. Minä Sinua rakastan – tiedän sen. Se ei ole hetken huumaa, se on nuotion hehkua hiljaista ja roihua polttavan kuumaa. Se ei sammu kun saapuvat hallayöt, se ei kuole kun maassa on routa. Minä Sinua rakastan – katsohan, kuinka kirkkaasti tuikkivat tähdet! Ne Sinulle yksinään lahjoitan, jos kanssani matkaan lähdet. Ja kun kuljemme raskain askelin, kun aika tuo murheita tupaan, Pidän Sinua kädestä silloinkin ja yhä rakastaa lupaan! Meille tulee kutsun vasemmalle sivulle luultavasti tuo runo, (En muista tekijää, mutta omani se ei todellakaan ole) Oikean puolen teksti on kovasti hakusessa. Ongelmana on se, että vanhemmat haluaisivat olla kutsujina, mutta minä taas tiukkana morsiamena haluan pitää langat käsissäni. Eli jos vanhemmat ovat kutsujina ja ilmoittautumiset tulevat heille... pääni hajoaa! ;D
  4. Maunotar

    Teemana vihreä

    Onko kellään aavistusta, että mistä kukkakaupasta sais Helsingin alueella niin hyvää palvelua, että suunnittelisivat lime/valkoiset + helmikirjaillut kukat ja vieheet? Sitten toinen juttu... näin jossain lehdessä kesän alussa morsiamen, jolla oli ihana niittyvillainen morsiuskimppu. Mihin aikaan vuodesta niittyvillaa saa. Meillä häät 28.6. ja himottaisi tuo niittyvilla koristelussa ja mun kimpussa. Sulho on niin allerginen kukille, että ei voisi olla samassa tilassa ruusujen, liljojen, tulppaaneiden ym. peruskukkien kanssa. Onko ideoita muuhun koristeluun? Voisiko kukat vaikka upottaa kokonaan veteen?
  5. Heippa! Siskoni häät olivat tänä kesänä Töölössä Soutustadionin kuupeessa sijaitsevassa soutupaviljongissa. (Sitä vuokraavat Soutumiehet) Myös se melojien tila siinä vieressä oli samana iltana häävieraita täynnä. Tilavuokra on ihan kohtuullinen ja paikkaan saa viedä omat juomat. Sopu antoi sijaa ja meillä oli bändeineen porukkaa paikalla n. 80 henkeä. Pihalla on mainio patio oleiluun ja häävastaanottoon ja salista on suora näkymä merelle. Tilat eivät ole erityisen prameat, mutta niitä sai koristella oman mielen mukaan. Kuvailisin paikkaa urheilu-henkiseksi. Meillä oli saavitolkulla auringonkukkia, joita haettiin kaupungin pellolta ilmaiseksi. Tilassa on myös paljon erilaisia maljakoita pöytäasetelmia ym. varten. Häät olivat mahtavat ja tilat sille porukalle ihan riittävät, sillä osa porukasta oli ruokailun jälkeen pihalla asioimassa:) Tsemppiä järjestelyihin! Kyllä vielä löytyy teidän The paikka!
  6. Pakko puuttua tähän keskusteluun... Meille on tulossa noin 130 hengen häät ja ne pidetään pääkaupunkiseudulla kosken partaalla sijaitsevassa ravintolassa ja arvatenkin juomatarjoilu maksaa maltaita . Tämä tilanne tietysti pisti miettimään, että olisiko kannattanut hakea viinit virosta halvalla ja pitää häät jossain vapaamman anniskelun paikassa. Miljöö veden äärellä vanhassa viilatehtaassa on kuitenkin niin upea, että emme halua tinkiä siitä. Vieraat saavat alkukuoharit ja viinitarjoilun ruokailun aikana. Ajattelin, että viinilasit asetetaan noutopöydän viereen ja sieltä saa myös santsata. Seremoniamestari saa myös kertoa, että ruokajuomia saa hakea lisää. Loppujen lopuksi ihmiset ovat kohtalaisen laiskoja nousemaan paikoiltaan ja hakemaan lisää, varsinkin jos ruokailu on jo loppumaisillaan. Toisaalta, jos viini maittaa, niin mikään ei täyttämästä lasia vaikka kolmea kertaa. Ravintolalle on kerrottu maximimäärä avattavista pulloista. Systerin häissä viinit/kuoharit/oluet/avecit ostettiin Suomen alkosta ja kustannukset jäivät alle 1000€. Me jätämme avecit suosiolla vieraiden ostettavaksi, sillä noutopöydän vieressä on baaritiski. Koetamme toki neuvotella niistä jonkun edukkaamman hinna vieraille. Kaikesta huolimatta kärsimme n. 2000€ verran. Tuolle porukalle on laskettava kustannuksiksi ruokineen ja juomineen 60-70€/hlö. Ravintola olisi valmis tekemään myös boolia 5€/ 1 ravintola-annos/hlö. Alkumalja oli niin ikään 5 €/hlö. Halpaa ei todellakaan ole siis täällä PK-seudulla naiminen! Tämän kokoisissa juhlissa kuitenkin juhlatila asettaa jo omat rajoituksensa ja valinnanvara paikkojen suhteen kutistuu. Samassa tilanteessa ovat myös häitä suunnittelevat ystävät! :-/
  7. Maunotar

    Havaiji

    Jippii! Kivaa, että Havaiji on täällä keskustelussa mukana. Olemme miettineet häämatkakohteeksi Thaimaata, missä kylläkin juuri kävimme, Malediivejä tai Karibiaa. Jotenkin ne ei innosta ja esim. Malediivit on sika kallis (jäätelötötterö jossain hotellin resortissa 7 $) eikä sieltä omalta pikkusaarelta pääse sitten helposti liikkumaan. Hahaa.. toisinpa on asiat Havaijilla ja samalla pääsisi koluamaan USA:n länsirannikkoa :. Mites on sääolosuhteet kesä-heinäkuussa Havaijilla ja mitkä saaret ovat rantalomailijan/snorklaajan ja sukeltajan paratiiseja? Entäs yleinen hintataso verrattuna Suomeen? Luulenpa, että varaamme lennot ja hotellit taas netistä ja omatoimisesti. Säästimme juuri pitkän pennin kesälomalla kun lennettiin Finskillä hintaan 399,- Thaimaaseen ja varattiin netistä hotellit. Kaikki kävi kivuttomasti ja helposti. Pakettimatkat samaan paikkaan olisivat maksaneet yli 1500€/henkilö ja niissä luksushotelleissa, joissa yövyimme hinta olisi varmasti kivunnut lähemmäs 3000€/hlö pakettimatkalle. Kannattaa siis suosia nettiä, jos ylimääräistä "hilloa" ei kasva puissa. Vinkkejä havaijista kaivataan ja linkitkin käy:) Matka on ajankohtainen kesä-heinäkuussa 2008
  8. Maunotar

    Kroatia!

    Hvarin saari, Jelsan kaupunki. Minä ja rakkaani. Snorklausta, aurinkoa, taivaallista ruokaa ja ehkä maailman kauneimmat maisemat. Paljon matkustaneena ja maailmaa nähneenä Kroatia menee TOP3:een. Ehdottomasti snorklaajan paikka. Varsinkin tuo Hvarin saari. Slatni Rat ja Bol siinä vieressä näyttää kuvissa kivoilta, mutta on ahdistavan täynnä turisteja. Hvarilla sen sijaan löytyy pari muutakin kivaa kylää, johon voi ajella skootterilla. Varaudu siihen, että mitään ei voi ostaa, koska ei ole muuta ostettavaa, kuin paikallisen marketin ruokatarvikkeet;) Kannattaa vaan syödä simpukoita ja muita äyriäisiä ja harrastaa vesiurheilua. Ai niin ja yksi juttu. Hvar ei ole halpa paikka. Kaikki on saman hintaista kuin Suomessakin. Sisämaassa voi olla eri juttu.
  9. Moikka! Onko kellään kokemuksia Vantaan vanhasta viilatehtaasta? (=Kuninkaan lohet niminen tilausravintola). Meillä paikka varattuna ensi kesälle. Miljöö on mieletön, mutta kallis hinta (tilavuokra 1220 ja tarjoilijopiden palkkiot 40/e tunti päälle)arveluttaa. Pahus sentään, eihän tuo hääpäivä mikään säästöpäivä ole, mutta ettei nyt viilattais häähörhöä linssiin pahasti..
  10. Eniten jännittää alttarille kävely ja koko kirkko-osuus. Olen niin herkkä, että itken varmasti. Olen myös nähnyt lukuisia unia, jossa kiljun ennen vihkimistä, etten mene alttarille, ennen kuin saan valiumia... En ole edes koskaan moista lääkettä kokeillut:) Kaikki pelkoni liittyy itkemiseen. Itken varmasti myös häävalssin aikana. En pelkää, että meikit menee, sillä mulla on paras ystävä maskeeraaja ja mun hovimeikkaaja. Pelkään vaan ettei itkusta tuu loppua... entäs ne puheet, joita ystävät ja vanhemmat pitääP BYÄÄÄÄÄHHHH :'(
  11. Maunotar

    Vantaa

    Hei! Onko kellään kokemuksia Kuninkaan lohet-nimisestä paikasta. Lähinnä vanha viilatehdas kiinnostaa... :
×
×
  • Create New...