-
Viestit
12 -
Liittynyt
-
Viimeksi vieraillut
Profile Information
-
Gender
Female
-
Paikkakunta
Tampere
Viimeisimmät vierailijat profiilissa
621 profiilin katselua
Markka's Achievements

Untuvikko (1/5)
-
Talvimorsiot, mitä päällysvaatteeksi?
topic vastasi Markka:n viestiin aiheessa: Yleistä hääpukeutumisesta
Mulla oli tällainen keeppi ja se oli juuri sellainen kuin halusinkin; käytännöllinen ja tyylikäs. Sillä tarkeni mainiosti, vaikkei tietysti mikään erityisen kylmä talvipäivä ollutkaan. Minulla oli varmuuden vuoksi mukana vielä pitkät valkoiset käsineet kylmän varalta, mutta en kyllä olisi niitä tarvinnut, vaikka pakkasta olisi ollut enemmänkin. -
Kontula, Sahalahti, Kangasala
Markka replied to aiheen alueelle in Paikkakuntakohtaiset juhlapaikkaketjut
Minäkin olen paininut tuon pöytäongelman kanssa. 60 cm on niin kapea, että miten siinä mahtuu kaksi henkeä syömään vastakkain, puhumattakaan mistään pöytäkoristeista! :-? Mietinkin laittavani kaksi pöytää yhteen eli sitten pöytä olisi 120 cm, mutta entäs pöytäliinat sitten. Täytyy neuvotella tuosta vielä pitopalvelun kanssa, josta liinat tulevat. T oivottavasti pöytiä on myös riittävästi... -
Kaksi kaasoa, sillä isommassa porukassa on mukavampaa suunnitella ja touhuta, vaikken kaasoja ajatellut hirveästi työllistääkään.
-
Hei VilMa_80! Meillekin tulossa noin 100 vierasta talvihäihin ja oikeastaan Sahalahden Kontula oli meidän mielestämme paras, jollei ainoa vaihtoehto, jossa A. riittävän iso yhtenäinen lämmitetty tila, B. omat juomat saa olla mukana, C. saa polttaa kynttilöitä. Ainoa miinus on ehkä pitkähkö matka, noin 30 minuuttia Tampereelta, mutta meitä se ei haittaa. Kuljetus järjestettäisiin joka tapauksessa vieraille, talvi kun on. Ai niin, ja toinen vaihtoehto, jota mietittiin oli Pirkkalan pirtti, joka täytti muuten myös meidän noi kolme tärkeintä kriteeriä, mutta ei sitten sisustukseltaan pärjännyt Kontulalle ja oli myös ehkä pikkaisen liian pieni, jotta ihmiset olisivat päässeet vapaasti ja rennosti liikkumaan. Mutta ihan ok kuitenkin. Juhlatiloja tulee tietenkin heti lisää, jos tinkii esimerkiksi tuosta kynttilöiden polttamisesta.
-
Käsikarvoista
topic vastasi Markka:n viestiin aiheessa: Yleistä kaunistautumisesta häihin ja terveydestä
Mä ajelin käsikarvojani kymmenen vuotta, sillä ne ovat luonnostaan tosi pitkät. Karvat ovat vaaleita ja ihoni luonnostaan aika ruskea, joten karvat näkyvät erityisesti kesäisin todella selkeästi ja herätti sen verran ihmisten mielenkiintoa, että aloin ajelemaan niitä pois. Pari vuotta sitten kuitenkin tulevan mieheni pyynnöstä lakkasin ajelemasta niitä, koska hänen mukaansa ne eivät voi olla niin kamalat (hän ei uskonut, että ne ovat oikeasti pitkät, kun en muuten ole karvainen ja jalkojenikin karvat ovat "normaalit" ). No, karvat kasvoivat takaisin pikkuhiljaa samanlaisiksi kuin ne olivat silloin ennen, tosin ehkä hieman lyhyempänä. Karvojen kasvaessa ne olivat hieman sekaisin, mutta ajan myötä ne asettuivat luonnostaan yhteensuuntaan. Joten ei tuolla ajelulla ainakaan mun kohdalla mitään vaikutusta ole ollut siihen karvan laatuun. Vaikka käsikarvat ovat edelleen pitkät, niin en niitä enää ajele, koska ne, eivätkä ihmisten tuijotus enää nykyisin häiritse, toisin kuin herkässä murkkuiässä. Ja sitä paitsi mieheni pitää käsikarvoistani ;D. Ja kuten Sannibal ja muut tässä ketjussa aikaisemmin jo kirjoittivat, niin se sänki on kyllä todella ikävä. Luonnollisuus kunniaan, mutta ymmärrän kyllä niitäkin, joilla on OIKEASTI pitkät käsikarvat ja haluavat niistä eroon. Töitä niiden poistaminen kyllä teettää hurjasti. -
Tässä asiassa apua kovasti kaipailen minäkin, eli missä voisin kuunnella/saada talvihäät kappaleen sävelen? Onko kappaletta kellään soitettuna? Sanat ovat kauniit ja talvihäihimme sopivat, mutta kun ei ole hajuakaan sävelestä eikä tutuissanikaan ole soittotaitoisia.
-
Perinteiden suosijana valssi on meille ainoa vaihtoehto, ja useimmat valssit ovat todella kauniita. Mielestäni häätanssin valinta on kuitenkin täysin persoonakysymys; toisille sopivat muut tanssit kuin valssi kuin nenä päähän, ja kukin valitkoon omannäköisensä tanssin.
-
Mekin astelemme avioon Tampereella. Vihkiminen tapahtuu Messukylän uudessa kirkossa ja juhlat vietetään Kangasalla Sahalahden Kontulassa 2.2.2008. Ei malttaisi millään odottaa...
-
Haulitehdas on mielestäni todella viihtyisä paikka. Seinät on punatiiltä, kaksi takkaa löytyy, kynttilöitä saa polttaa ja astiasto löytyy paikan päältä. Tuolit uusitaan ilmeisesti tämän vuoden aikana. Olisin itse halunnut viettää häitäni siellä ensi talvena, mutta ongelmaksi muodostui tilanpuute eli sali ja etenkin keittiö ja eteistilat ovat pienet talvihäitä ajatellen. Ihmiset kun eivät talvella oikein ulkonakaan voi viettää aikaa. Mutta jos vierasmäärä pysyy todella siinä 70-80 henkilön paikkeilla (alunperin mekin ajateltiin tuota vierasmäärää, mutta vieraslista alkoi paisua :-/), niin suosittelen kyllä haulitehdasta! Hinta on koko viikonlopulta (pe-su) vuonna 2007 580 euroa. Hinta voi ensi vuodeksi kuulema hieman nousta. Paikkaa esittelevä nainen on todella mukava, joten hänelle kannattaa soittaa ja hän mielellään esittelee paikkaa.
-
Kontula, Sahalahti, Kangasala
Markka replied to aiheen alueelle in Paikkakuntakohtaiset juhlapaikkaketjut
Kaikki paikasta jotain tietävät, kertokaahan lisää Kontulasta! Onko paikka esimerkiksi liian iso 100 hengen häille? Onko paikka esimerkiksi liian kolkko, jos vieraita ei on "vähän" ja mitä sille voisi tehdä. Miten paikkaa vosi koristella? jne. -
Kaipaisin tietoa sellaisista talvihääpaikoista Tampereen seudulta, jotka eivät ole ravintoloita tai hotelleja tai aivan Tampereen keskustassa. Etenkin te, jotka olette olleet talvella vietetyissä juhlissa mukana, please kertokaa kokemuksianne tilojen sopivuudesta, viihtyisyydestä ja toimivuudesta talvihäihin. Häät olisi tarkoitus viettää tammi-helmikuussa, mutta kokemusta muista kuin tampereen keskustan paikoista ei ole, joten vinkit sopivista paikoista on enemmän kuin tervetulleita! Vieraita on tarkoitus kutsua noin 70-80. Tärkeää on, että tila olisi siten toimiva, että vieraat mahtuvat hyvin sisätiloihin myös tanssimaan. Ulkona kun ei talvella voi oikein viettää aikaa. Lisäksi toivottavaa olisi, että tilat olisivat riittävän lämpimiä, ettei juhlavaatteissa tarvitse hytistä. Talvihäissä myös kynttilöiden polttaminen on keskeinen juttu.
-
Olin viime syksynä vieraana häissä Kaupinpuistossa. Vieraita oli 70 eikä tila vaikuttanut yhtään liian isolta vaan ihan sopivalta sille vierasmäärälle. Tilanahan se on kuitenkin aika moderni ja vähän kolkko, mutta koristeilla siitä saa viihtyisän paikan. Kynttilät (noin 100) tekivät paikasta hyvin viihtyisän. Henkilökunta vaikutti hyvin asialliselta ja palvelualttiilta ja ruoka ok. Ainoa selvä miinuspuoli on tosiaan tuo tanssien järjestäminen aulassa kivilattialla. Ei mitenkään paras alusta ja aula on kuitenkin aika iso. Niin, ja syksyllä ilmojen viiletessä paikka oli aika vetoisa ja viileä erityisesti ikkuinoiden vieressä. Mutta tosiaan mielestäni ihan ok juhlapaikka näin Tampereen keskustan tuntumassa.